Pracovné pohovory patria medzi obzvlásť dôležité situácie v kariére každého pracujúceho človeka. Skúsenosti s takýmito pohovormi sú častokrá rôznorodé a nie je žiadnym tajomstvom, že príprava pred pracovným pohovorom je nutnosť. Čo ale robiť v prípade, že pohovor bude v anglickom jazyku? S rozmáhajúcimi sa medzinárodnými firmami je dnes cudzí jazyk jasné záležitosť. No treba si dať obzvlášž záležať ak chcete byť na takomto pohovore úspešný.
Firemné informácie
Prvý tip nezaskočí pravdepodobne žiadneho človeka, ktorý už má nejaký pohovor za sebou. Nie je určite na škodu, ak si pred pohovorom preštudujete materiály danej firme. Vedomosti o firme zohrávajú častokrát primárnu úlohu a môžu sa zísť pri rozličných otázkach. Taktiež sa preštudovaním týchto materiálov prepripravíte na typické otázky pri pohovore v danej firme a môžete si byť istý, že vám nič neunikne. Treba urobiť všetko pre to, aby ste na pohovor išli sebavedomý s vedomím, že ste pri príprave urobili všetko potrebné.
Ako na anglický jazyk?
Tipom číslo dva sa dostávame k problematike anglického jazyka. To najmenej, čo môžete urobiť je vyhľadať si tie najčastejšie otázky, ktoré sú kladené na pohovoroch. V dnešnom virtuálnom svete je nemálo zdrojov, kde nájdete rozličné variácie otázok, ktoré vám napovedia, čo môžete očakávať. Vhodné je si pripraviť na tieto otázky odpovede, no v žiadnom prípade sa neučiť odpovede na spamäť. Práca predsalen nie je škola. Často kladené otázky vám dajú predstavu, ako bude takýto pohovor prebiehať.
Skvelým trikom pri pohovore v anglickom jazyku sú kultúrne vedomosti. Pokiaľ robíte pohovor v USA, je skvelé ak máte aspoň minimálne poznatky o kultúre. Tieto poznatky vám opäť napomôžu ku skvalitneniu vašej prípravy. Ak robíte pohovor na Slovensku, určite si skúste vyhľadať z akej kultúry/krajiny pochádza človek, ktorý bude pohovor viesť (ak máte možnosť sa k takejto informácii dostať). Kultúrne zázemie je studňou veľkého množstva informácii a dokáže o človeku veľa napovedať. Angličtina má mnoho foriem a fráz, preto ak zistíte „národnosť” danej firmy, zistíte aj aký pojmový aparát je zaužívany vo firemnej kultúre. V neposlednom rade je odporúčané zistiť, či je potrebné prejsť jazykovým testom. Pokiaľ áno, patričná príprava je samozrejmosťou.
Spíkuj!
Posledným tipom a tým najdôležitejším je praktické vzdelávanie sa v anglickom jazyku. Bezpochyby je užitočné mať na papieri pri príprave spísané vaše reakcie a postrehy, no nič sa nevyrovná dobrému dialógu s inou osobou. Takýto rozhovor môže mať neformálny charakter, no je vždy lepšie ak vám druhá osoba predčíta rozličné otázky, ktoré by sa na pohovore mohli objaviť a vy na ne spontánne reagujete.
Mnoho ľudí ale preferuje iný spôsob. Svoje reakcie na otázky si nahrajú a neskôr si ich púšťajú a reflektujú, kde spravili chybu, kde zaváhali a hľadajú spôsoby aby sa uistili vo svojich odpovediach. Takýto spôsob je špecificky užitočný pokiaľ máte tendenciu byť pod veľkým tlakom. Naučíte sa tak rozprávať pomalšie, jasnejšie a pritom používať široké spektrum slov. Navyše, ak máte predstavu o otázkach, ktoré vás neprekvapia, máte tým pádom zázemie pre tie prekvapivejšie otázky.
Aj keď sa vám na prvý pohľad zdá, že rozprávanie či dokonca nahrávanie samého seba je jednoducho príliš, verte, že to stojí za to. Anglický jazyk je mnohokrát práca človeka so samým sebou. Treba využiť rozličné perspektívy a využiť ich na vyšperkovanie vašich schopností v tomto úžasnom jazyku.
Je mnoho ľudí, ktorí rozumným spôsobom skombinovali vyššie spomenuté tipy a dnes sa tešia z novej práce. Práca v anglicky hovoriacom kolektíve je naozaj skvelá, znamená to multikultúru a verím, že pre väčšinu ľudí je práve tento faktor najväčším lákadlom.